3D tiskárny jsou zařízení, které umožnují vytvářet skutečné objekty z plastu podle modelů vytvořených předem v počítači. Naše tiskárny používají pro výrobu modelů proces zvaný FDM- Fused Deposition Modeling; v překladu Modelování ukládáním taveniny. Tato metoda umožňuje docílení optimálního poměru mezi cenou tisku a výslednou kvalitou modelů. Jetliže tedy chcete tisknout, je potřeba nejprve navrhnout model pomocí modelovacího programu např.:BlenderOpenScad, AutoCAD nebo jej stáhnout z internetu (http://www.thingiverse.com, http://www.myminifactory.com/). Model poté nahrajete do software dodávaného s tiskárnou a jednoduše kliknete na TISK a model se začne tisknout.

Jak tedy takový FDM tisk funguje? Model, který chcete vytisknout je nejprve potřeba "nakrájet" po tenkých vrstvičkách, které budou poté jedna po druhé nanášeny na sebe. Dále je pro většinu modelů vytvořit podpůrné prvky pro umožnění tisku převislých částí a dutin. Ale nemusíte se bát, software dodávaný s tiskárnou toto všechno udělá za Vás a vy tak můžete pouze sledovat jak se model tiskne. Samotný tisk pak probíhá tak, že z tiskové hlavy je vymačkáváno tenké vlákno roztaveného plastu a tímto vláknem se "nakreslí" vrstva modelu. Poté, co se tedy vytiskne jedna vrstva, tak model, který je přichycen k tiskové podložce, poklesne o předem určenou vzdálenost a celý proces se opakuje, dokud není model celý hotový.

Kvalita 3D tisku je ovlivněna několika faktory. Především je to kvalita tiskového materiálu, tloušťka vrstvy, rychlost tisku a správná kalibrace tiskárny. Tiskový materiál by neměl obsahovat žádné nečistoty či bublinky a struna by měla mít v celé délce v naprosto stejný průměr. Kvalitní materiál je dodávám na plastové cívce v neporušeném vakuovaném balení, které také zajistí, aby nebyl materiál při skladování znehodnocen UV zářením a vzdušnou vlhkostí. Tloušťka vrstvy ovlivňuje jak kvalitu modelu, tak i dobu tisku. Čím nižší je tloušťka vrstvy, tím jemnější je výsledný model. Nadruhou stranu čím nižší je vrstva tím více je potřeba vrstev vytisknout a tisk tak trvá déle. Tloušťka vrstvy se dá nastavit v rozsahu 0,15 - 0,4 mm v případě tiskárny UP! Plus 2 a 0,20 - 0,40 mm pro UP! Mini

 

 Zeptejte se nás

Zákaznická linka je v provozu ve všední dny od 10:00 do 16:00

Telefon:+420 608 811 625

Poslat dotaz